​סיבות שכיחות להופעתם של כאבי גב תחתון:

מתיחת של שרירי הגב: יכולה להופיע כתוצאה מפגיעה פתאומית כמו תאונת דרכים או הרמה של חפץ כבד, לחץ נפשי, יציבה לא נכונה או מהשפעה מצטברת של עובודה גופנית מאוצת. כאב על רקע זה נמשך בדרך כלל מספר ימים, אולם אם אינו מטופל כהלכה הוא עלול להפוך לכאב כרוני.

פריצת\בלט דיסק: תהיה תחושה של כאב בגב, המקרין לרגל ומלווה בתחושת של נימול וחולשה של הרגל.

מחלות ניוונית של הדיסק: הדיסקים (המשמשים כבולמי זעזועים) מתחילים לעבור תהליכים של הצטמקות והצירות.  הים הקליניים הם התקפים של כאבים, היכולים להפיע אפילו לאחר התכפפות ספונטנית להרמת חפץ מהרצה.

מחלה ניווית של החוליות שכיחה כחלק מתהליך הזדקנות, לעתים היא יכולה להופיע כבר בשנות השלושים  לחיים.​

מרבות מקרים של כאבי הגב נטבעים מתיחה או התכווצות של שריר הגב או של שרירים שבחלק אחורי של הירך. שרירי הגב  והירך משמשים מחד כתומחים וכמייצבים לעמוד השדרה, ומאידך, צריכים לאפשר תנועה. לצורך מילוי תפקידם עליהם להיות חזקים וגמישים. 

משקל עודף, ביוחד סביב המתניים, יכול גם הוא לגרום לכאבי גב, מאחר והוא גורם לדחיסה של חוליות.

סיבות שכיחות פחות להופעתם של כאבי גב תחתון הן:

  • כאבי גב תקופיים או קבועים אצל נשים יכולות להופיע בזמן הריון או בזמן ה מחזור החודשי.  לעתים כאב גב מסוג זה בקרב נשים יכול להעיד על בעיה גינקולוגית כמו אנדומטריוזיס( רירית רחם שמדממת מחוץ לרחם) או מחלה דלקתית של האגן.

  • שבר בעמוד השדקה. שברים בעמוד שדרה מאוד מסוכנים, מכיוון שהם עלולים לגרום לנזק חמור למערכת העצבים. חוט השדרה, הוא חלק ממערכת העצבים המרכזית, עובר בתוך תעלת השדרה. ביטויים של נזק כזה יכולים להיות פגיעות בפונקציות נוירולוגיות מתחת לגובה  הפגיעה הפגיעה השדרתית -- שינויים בתחושה (מלאה או חלקית), פגיעה מוטורית -- מחולשה ועד שיתוק של פלג הגוף שמתחת לפגיעה ואיבוד שליטה על סוגרים.

  • גידולים שפירים  או ממאירים.

טוענים שכ -80% מהאוכלוסייה "זכו" או "יזכו" לחוות כאב גב תחתון בשלב זה או אחר של חייהם.